Cod produs: IPHCR 20
Pompa de caldura Inverter Plus 8.5 kW - Fairland
Aplicații:
• Volum piscină: 20 mc ~ 40 mc
• Piscine interioare și exterioare
Agent ecologic R32, nu distruge stratul de ozon.
Caracteristici:
• Functionare la temperatura aerului: -7°C
• Sudură cu conținut de argint
• Dezghetare automată cu gaz fierbinte cu ajutorul supapei cu 4 căi Saginomiya
• Compresor Twin-rotary Mitsubishi Electric DC inverter
• Refrigerant: R32
• Economisire mare de energie și ecologică
• Nivel foarte silențios
• Pornire soft
• Serpentină de titan cu 50% mai lungă, funcționare mai eficientă cu 50%
• Carcasă vopsită în câmp electrostatic
• Pompele de căldură Inverter Plus se livrează cu husă de protecție
RANDAMENTUL MEDIU ESTE REALITATE
În baza unui randament MEDIU, la începutul sezonului pompa de caldura Full-inverter® va funcționa la capacitate de 100% pentru a încălzi piscina în primele zile. După aceasta, pompa de căldură Full-inverter® va funcționa la o capacitate medie de 50%, ca să mențină temperatura dorită a apei din piscină. În general, temperatura apei din piscină scade zilnic cu 0,5-1,5ºC, iar randamentul de 50% al pompei Full-inverter® este suficientă ca să încălzească apa din piscină cu 1,5-2,2 ºC, într-un interval de 15 ore, alegând tipul corespunzător al pompei.
În cazul COP 11.5 MEDIU, cheltuielile de funcționare pot să scadă până la jumătate, față de o pompă de căldură convențională on/off. În acest timp, zgomotul mediu produs de o pompă Full-inverter® CP este de 45,8 dB (A), la 1 metru, adică de 10 ori mai silențios față de o pompă de căldură convențională on/off.
Performante
● Sistem de control Full-inverter - original și unic
Sistemul de control Full-inverter funcționează cu ajutorul unui
compresor cu inverter și cu un motor de ventilator Full-inverter® care controlează viteza compresorului și și numărul de turații al ventilatorului pentru a atinge performanțe optimizate. Doar sistemul de control cu invertor complet stabilește viteza compresorului hertz cu hertz și viteza ventilatorului turație cu turație in mod continuu, ceea ce duce la o functionare continuă a întregului sistem, o valoare maximă a COP, un nivel minim de zgomot și o durată de exploatare îndelungată.
• Valoare medie COP de 11.5 la un randament de 50%
(Aer: 26 °C / Apă: 26 °C / Umiditate 80%)

Inverter plus HP vs On/Off HP (in 180 de zile de sezon)
● Twin-Rotary DC-inverter Compresor
• Putere medie consumata (in 180 de zile de sezon)
(P=13.5kW la Aer: 26°C / Apă: 26°C / Umiditate 80%)

● De 10 ori mai silențioasă la functionarea la 50% din capacitate

Compresorul Mitsubishi, folosit de către pompa de caldura Inverter-plus, și sistemul Full-inverter asigură un mediu de 10 ori mai silențios în timpul menținerii temperaturii apei.
● Pornire atenuată
La pornirea pompei de căldură Inverter-plus puterea curentului crește de la 0 și în următoarele 2 minute crește treptat. Această soluție nu solicită rețeaua electrică ca în cazul pompelor de căldură normale On/Off, care pornesc cu o valoare a curentului echivalent pentru o valoare de 5 ori mai mare decât curentul nominal al pompei.
SPECIFICAȚII* |
IPHC 20 |
Volum piscină recomandat (m3) |
20~40 |
Temperatura de funcționare a aerului (℃) |
-7 ~ 43 |
Condiții privind randamentul: Aer: 26°C / Apă: 26°C / Umiditate 80% |
Capacitate de încălzire (kW) |
8.1 |
COP |
15.5~7.4 |
COP la 50% din capacitate |
11.2 |
Condiții privind randamentul: Aer: 15°C / Apă: 26°C / Umiditate 70% |
Capacitate de încălzire (kW) |
6 |
COP |
7.7~5.0 |
COP la 50% din capacitate |
6.8 |
Sound pressure at 1m dB(A) |
38.8~48.2 |
Nivel sonor la 1m dB(A) la 50% din capacitate |
41.4 |
Nivel sonor la 10m dB(A) |
18.8~28.2 |
Compresor |
Twin-rotary Mitsubishi DC-inverter |
Schimbător de căldură |
Spiral titanium tube in PVC |
Carcasa |
Aluminum-alloy |
Sursă |
230V/1 Ph/50Hz |
Putere nominală absorbită la temperatura aerului de 15 °C (kW) |
0.16~1.2 |
Consum nominal de curent la temperatura aerului de 15 °C (A) |
0.7~5.2 |
Dimensiuni nete LxlxÎ (mm) |
894×359×648 |
Greutate (Kg) |
45 |
*Valorile mentionate sunt valabile în condiții ideale: cu prelata si timpul de funcționare al sistemului de filtrare de 15 ore/zi
Modul WIFI inclus
Garantie: 2 ani
Garantie compresor: 10 ani